Samochód - mycie
Moto,  Porady

Dbanie o samochód – 3 podstawowe wskazówki

Auta wymagają dużo uwagi, aby były utrzymane w dobrym stanie. Jeśli nie będziesz odpowiednio dbał o samochód, to możesz spowodować wiele uszkodzeń. Oto co musisz wiedzieć o swoim pojeździe, jeśli chcesz, aby służył Ci przez lata.

Dbanie o samochód na zewnątrz i wewnątrz

Zacznijmy od zewnątrz, ponieważ każdy chce, aby auto od pierwszego spojrzenia prezentowało się jak najlepiej. Regularne czyszczenie jest niezwykle ważne. Ponadto woskuj auto co najmniej raz w miesiącu. Regularnie odkurzaj wnętrze i zainwestuj w produkty, które przyczynią się do przedłużenia świetnego wyglądu. Dzięki temu utrzymasz jego wartość. Wydaje się dość oczywiste. Jednak niezwykle często jest to zaniedbywane przez kierowców.

Wymiana płynów i filtrów

To jedna z najważniejszych czynności, która pomagają zadbać o samochód. Świadomość, kiedy należy wymienić płyny i filtry, jest bardzo ważna. Być może myślisz, że wymiana oleju silnikowego jest najważniejsza. Pamiętaj jednak, że jest w nim wiele innych płynów, które są równie ważne. Upewnij się również, że płyny, które kupujesz, są dobrej jakości. Regularnie należy wymieniać różne filtry. W tym:

  • kabinowy,
  • silnikowy,
  • paliwa,
  • przekładni.

Należy o nich pamiętać, aby nie dopuścić do uszkodzenia innych, ważnych części w aucie.

Opony i hamulce

Oprócz regularnej wymiany olejów należy zadbać w samochodzie o opony i hamulce. Wyważenie opon zapewnia równomierne ich zużycie i pomaga przedłużyć ich żywotność. Równie istotne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Wiele auto jest już wyposażonych w czujniki, które dają znać, gdy coś jest z oponami nie tak. Jeśli lampka kontrolna ciśnienia w oponach zaświeci się, należy bezzwłocznie sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach. Jeśli się do tego nie dostosujesz, opony szybko zużyją się, pękną lub będziesz musiał zakupić nowe.

Z oponami połączone są z kolei hamulce. Jeśli auto ma zbyt długą drogę hamowania, po naciśnięciu hamulca pedał jest luźny lub usłyszysz szum — powinieneś udać się na kontrolę do mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *